STUDIA PODYPLOMOWE - nabór na semestr zimowy 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kwalifikacyjne studia podyplomowe Pedagog specjalny w edukacji włączającej

Szczegóły
Kod 52-NPPS24
Jednostka organizacyjna Centrum Studiów Podyplomowych
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 25
Limit miejsc 35
Czas trwania 1,5 roku, 3 semestry
Adres komisji rekrutacyjnej Wydział Nauk Społecznych
ul. Grażyńskiego 53
40-126 Katowice
Godziny otwarcia sekretariatu 8:00
15:30
Adres WWW https://www.studiapodyplomowe.us.edu.pl/kwalifikacyjne-studia-podyplomowe-pedagog-specjalny-w-edukacji-wlaczajacej/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (31.10.2024 12:00 – 06.11.2024 23:59)

Charakterystyka studiów

Cel studiów

Studia pozwalają uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych oraz integracyjnych. Studia dają przygotowanie do praktycznej realizacji edukacji włączającej. Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie m.in.: diagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym; nauczania w grupach zróżnicowanych z uwzględnieniem zasad uniwersalnego projektowania nauczania; nowoczesnych metod organizacji zespołów nauczycieli i specjalistów współpracujących na rzecz zapewnienia wysokiej jakości edukacji włączającej; efektywnych metod współpracy z rodzicami i prawnymi opiekunami dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami.

Opis studiów 

Zajęcia odbywają się w wersji hybrydowej.

Program niniejszych podyplomowych studiów kwalifikacyjnych jest zgodny z Załącznikiem nr 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. określającego standard kształcenia na studiach podyplomowych  przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie edukacji włączającej. Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie identyfikowania  potrzeb dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym oraz planowania, realizowania i monitorowania działań wspierających w placówkach włączających

Sylwetka absolwenta 

Nauczyciel, kończąc studia kwalifikacyjne, uzyskuje nowe kwalifikacje w zakresie edukacji włączającej oraz nauczyciela pedagoga specjalnego. Prezentuje humanistyczną postawę otwartości i dialogu, szacunku dla innych, wrażliwości na potrzeby człowieka – szczególnie z niepełnosprawnością i wymagającego pomocy. Posiada on przekonanie, że publiczny system szkolny ma za zadanie zapewnić wszystkim obywatelom w odpowiednim wieku dostęp do edukacji włączającej o wysokiej jakości. Absolwent ma świadomość, że zapewnienie edukacji włączającej o wysokiej jakości wymaga od wszystkich pracowników systemu oświaty zaangażowania na rzecz stałej poprawy funkcjonowania przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych. Praktyczne umiejętności absolwenta będą wsparte aktualną wiedzą teoretyczną z zakresu psychologii, etyki, prawa, pedagogiki specjalnej i włączającej, w tym wiedzą na temat metod o potwierdzonej empirycznie skuteczności.

Program studiów

Absolwenci studiów uzyskają pogłębioną wiedzę oraz nabędą kompetencje w zakresie m.in.: diagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i uczniów w podejściu funkcjonalnym; nauczania w grupach zróżnicowanych z uwzględnieniem zasad uniwersalnego projektowania nauczania; nowoczesnych metod organizacji zespołów nauczycieli i specjalistów współpracujących na rzecz zapewnienia wysokiej jakości edukacji włączającej; efektywnych metod współpracy z rodzicami i prawnymi opiekunami dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami.

Wykładowcy

Kształcenie służące osiągnięciu efektów uczenia się jest prowadzone przez nauczycieli akademickich i inne osoby posiadające kompetencje zawodowe lub naukowe oraz doświadczenie w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć.  W kształceniu biorą udział osoby uczestniczące w kształceniu przygotowującym do wykonywania zawodu nauczyciela, prowadzonym przez uczelnię w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku  pedagogika specjalna.

Organizacja 

Czas trwania:
Semestry: 3
Liczba godzin:
495 (w tym 120 godzin praktyk)

Organizacja zajęć:
Zajęcia odbywają się w piątek po godzinie 16.00, sobotę i niedzielę – średnio dwa zjazdy w miesiącu. Zajęcia będą odbywały się w trybie hybrydowym.

Kryteria ukończenia studiów:
Warunkiem ukończenia studiów będzie uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów realizowanych w ramach studiów. Na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych wpisuje się ostateczny wynik studiów określany na podstawie średniej ocen ze wszystkich przedmiotów realizowanych w toku studiów.

Dokument ukończenia studiów:
Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

 


Kryteria kwalifikacji

Kandydaci 

Studia są przeznaczone dla osób, które posiadają dyplom ukończenia studiów I, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu lub prowadzenia zajęć i pragną nabyć kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 22 sierpnia 2022r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).

Termin i miejsce składania dokumentów 

Termin rekrutacji: od 31 października do 6 listopada 2024 r.

Złóż dokumenty w sekretariacie
Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie lub przesłać pocztą.

Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie studiów podyplomowych: tel. 32 359 97 42 lub e-mail: anna.dorynek@us.edu.pl lub studiapodyplomowe.us.edu.pl.

Wymagane dokumenty 

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe składają następujące dokumenty:

  • ankieta osobowa (podanie o przyjęcie na studia) – podpisywana elektronicznie w systemie IRK
  • klauzula RODO dla kandydatów studiów podyplomowych – podpisywana elektronicznie w systemie USOS (po zakwalifikowaniu na studia)
  • kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)
  • zaświadczenie o zatrudnieniu
  • zdjęcie w formie elektronicznej wgrane do systemu IRK
  • w przypadku gdy kandydat legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą:
    1. poświadczenie dyplomu ukończenia studiów wyższych w formie legalizacji lub apostille;
    2. tłumaczenie przysięgłe dyplomu na język polski;
    3. zaświadczenie o uznaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych wydanego za granicą lub oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia takiego zaświadczenia w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania (w przypadku gdy dyplom ukończenia studiów wyższych podlega obowiązkowi nostryfikacji - zaświadczenie o nostryfikacji dyplomu albo oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia zaświadczenia o nostryfikacji dyplomu w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania)

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK

Warunki przyjęcia 

O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego, o ile było przeprowadzone.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: listopad 2024

Opłaty 

Studia finansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy nie ponoszą opłat za studia.

 

 

Kontakt

Kierownik studiów
dr Sabina Pawlik
e-mail: sabina.pawlik@us.edu.pl

Zastępca kierownika
dr Magdalena Bełza-Gajdzica
e-mail: magdalena.belza@us.du.pl

Sekretariat
Anna Dorynek
tel. 32 359 97 42
e-mail: anna.dorynek@us.edu.pl

Miejsce realizacji zajęć:
Wydział Nauk Społecznych
ul. Grażyńskiego 53, 40-126 Katowice