STUDIA PODYPLOMOWE - nabór na semestr zimowy 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Doskonalące studia podyplomowe dla czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji informatycznej

Szczegóły
Kod 52-NPDW21
Jednostka organizacyjna Centrum Studiów Podyplomowych
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Minimalna liczba studentów 15
Limit miejsc 15
Czas trwania 1 rok, 2 semestry
Adres komisji rekrutacyjnej Centrum Studiów Podyplomowych
ul. Uniwersytecka 4, pokój B0.33
40-007 Katowice tel. 32 359 2347
Godziny otwarcia sekretariatu 7:30
15:30
Adres WWW https://www.studiapodyplomowe.us.edu.pl/doskonalace-studia-podyplomowe-dla-czynnych-zawodowo-nauczycieli-edukacji-wczesnoszkolnej-w-zakresie-edukacji-informatycznej-2/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (31.10.2024 12:00 – 29.11.2024 23:59)

Charakterystyka studiów

Cel studiów

Celem studiów jest doskonalenie przygotowania nauczycieli wczesnej edukacji do prowadzenia zajęć edukacji informatycznej jako jednego z obszarów w ramach kształcenia zintegrowanego w klasach początkowych.

Opis studiów 

Studia sfinansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Absolwenci nie ponoszą opłat za studia.

W roku akademickim 2024/2025 zajęcia prowadzone będą w wersji hybrydowej.

Studia są przeznaczone dla praktykujących nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zatrudnionych w placówce oświatowej.

Oferowane studia są odpowiedzią na aktualne kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (https://www.gov.pl/web/edukacja/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-20242025) skupione między innymi wokół:

  • wspierania rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie;
  • rozwijania myślenia analitycznego.

W ramach wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych uczestnicy pogłębią wiedzę metodyczną i praktyczną w zakresie wykorzystania IT i narzędzi cyfrowych w edukacji informatycznej oraz w innych obszarach edukacji zintegrowanej.

Do podjęcia studiów zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej chcących rozszerzyć swoje kompetencje w zakresie edukacji informatycznej, poznać atrakcyjne sposoby prowadzenia zajęć z wykorzystaniem komputerów, tabletów i smartfonów. Uczestnicy będą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania szerokiej gamy narzędzi cyfrowych w nauczaniu klas I-III. Rozwiną warsztat pracy wzbogacony technologiami i wiedzę metodyczną w kontekście kreatywnie prowadzonych zajęć informatycznych i innej obszarów edukacji wspomaganej mediami.

Sylwetka absolwenta 

Zakłada się, że zgodnie ze standardami przygotowania nauczycieli klas początkowych po ukończeniu studiów uczestnik:

  1. Wykazuje się znajomością informatyki w zakresie, w jakim naucza i stosuje tę dziedzinę w szkole, i umiejętnościami wyjaśniania pojęć i zasad tej dziedziny oraz przekazywania ich innym.
  2. Celowo i efektywnie posługuje się metodami nauczania informatyki.
  3. Rozwija środowisko kształcenia informatycznego.
  4. Angażuje się w profesjonalny rozwój.

Pierwszy obszar, składa się z kilku działów, w ramach których po realizacji zajęć nauczyciel:

  • wykazuje się umiejętnością abstrakcyjnego myślenia w modelowaniu rzeczywistych sytuacji i reprezentowaniu danych, gromadzi i przetwarza dane
  • wykazuje się umiejętnością projektowania algorytmów oraz ich realizacji w postaci komputerowej; zna pewien zasób algorytmów i struktur danych
  • wykazuje się rozumieniem organizacji i funkcjonowania urządzeń elektronicznych, komputerów i sieci komputerowej oraz ich wykorzystania
  • wykazuje się rozumieniem społecznych aspektów informatyki i jej zastosowań oraz wpływu informatyki na rozwój społeczeństw.

Program studiów

Studia będą realizacją standardów przygotowania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do realizacji edukacji informatycznej jako elementu zajęć zintegrowanych i będą wyposażały w wiedzę, umiejętności i kompetencje oraz wskazywały kierunki i zawodowego rozwoju słuchaczy w zakresie informatyki i jej zastosowań.

Program studiów został opracowywany na bazie standardów dotyczących nauczycieli informatyki w przedszkolu i w edukacji wczesnoszkolnej (w klasach I-III) (standardy na poziomie zintegrowanym). Przygotowanie do zajęć będzie miało głównie charakter praktyczny – wypracowane zostaną programy i scenariusze zajęć edukacji informatycznej w klasach I-III, a prowadzone zajęcia będą poszerzeniem i pogłębieniem wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki i jej zastosowań. Program przewiduje również pogłębienie wiedzy w zakresie: warsztatu pracy nauczyciela wzbogaconego technologią, elementów edukacji medialno-cyfrowej, wykorzystania narzędzi informatycznych w innych obszarach edukacji zintegrowanej, elementów algorytmiki i programowania, bezpieczeństwa cyfrowego i aspektów prawnych oraz planowania własnego rozwoju zawodowego w/w obszarze.

Wykładowcy

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów edukacji informatycznej, edukacji medialno-cyfrowej oraz edukacji wczesnoszkolnej, z dużym doświadczeniem teoretyczno-praktycznym potwierdzonym certyfikatami, dyplomami i stopniami awansu zawodowego.

Organizacja 

Czas trwania:
Semestry: 2
Liczba godzin: 120

Organizacja zajęć:
Zajęcia planowane są w godzinach popołudniowych w piątki (zdalnie) oraz od rana w soboty (w siedzibie uczelni), średnio co 2 tygodnie.

Kryteria ukończenia studiów:
Warunkiem pomyślnego ukończenia studiów  podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów i zdanie przewidzianych w programie egzaminów.

Dokument ukończenia studiów:
Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

 


Kryteria kwalifikacji

Kandydaci 

Studia są przeznaczone dla czynnych zawodowo nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Oczekuje się, że słuchacze mają podstawowe przygotowanie w zakresie posługiwania się komputerem, jego aplikacjami biurowymi i usługami sieciowymi (w zakresie poczty elektronicznej i wyszukiwania informacji).

Termin i miejsce składania dokumentów 

Termin rekrutacji: od 31 października do 29 listopada 2024 r.

Złóż dokumenty w sekretariacie
Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie lub przesłać pocztą.

Wymagane dokumenty 

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia podyplomowe składają następujące dokumenty:

  • ankieta osobowa (podanie o przyjęcie na studia) – podpisywana elektronicznie w systemie IRK
  • klauzula RODO dla kandydatów studiów podyplomowych – podpisywana elektronicznie w systemie USOS (po zakwalifikowaniu na studia)
  • kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)
  • zaświadczenie o zatrudnieniu
  • w przypadku gdy kandydat legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych uzyskanym za granicą:
    1. poświadczenie dyplomu ukończenia studiów wyższych w formie legalizacji lub apostille;
    2. tłumaczenie przysięgłe dyplomu na język polski;
    3. zaświadczenie o uznaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych wydanego za granicą lub oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia takiego zaświadczenia w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania (w przypadku gdy dyplom ukończenia studiów wyższych podlega obowiązkowi nostryfikacji - zaświadczenie o nostryfikacji dyplomu albo oświadczenie kandydata o obowiązku dostarczenia zaświadczenia o nostryfikacji dyplomu w ciągu 30 dni od dnia jego uzyskania).

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK

Warunki przyjęcia 

O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: listopad 2024

Opłaty 

Studia finansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy nie ponoszą opłat za studia.

 

 

Kontakt

Kierownik studiów:
dr Monika Frania, prof. UŚ
e-mail: monika.frania@us.edu.pl
tel. 32 359 97 21

Sekretariat
Martyna Kantorysińska
ul. Bankowa 14, 40-007 Katowice, pokój 222
e-mail: martyna.kantorysinska@us.edu.pl
tel. 32 359 16 52

Centrum Studiów Podyplomowych
ul. Uniwersytecka 4, pokój B0.33
40-007 Katowice
tel. 32 359 2347