Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - nabór na miejsca finansowane z grantów badawczych

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

MŚSD: Dynamika powierzchniowej warstwy oceanu w warunkach zamarzania i silnej turbulencji – pomiary laboratoryjne i modelowanie numeryczne (IEDS/2024/IO/A)

Szczegóły
Kod 21-S3MSSD-IEDS2024IOA
Jednostka organizacyjna Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Szkoła doktorska
Języki wykładowe angielski
Limit miejsc 1
Czas trwania 4 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Przyrodniczych,
ul. Będzińska 60,
41-200 Sosnowiec,
pok. 105, I piętro
------
University of Silesia, Faculty of Natural Sciences,
60 Będzińska Street,
41-200 Sosnowiec, Poland,
room 105, 1st floor
Godziny otwarcia sekretariatu Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Przyrodniczych,
ul. Będzińska 60,
41-200 Sosnowiec,
pok. 105, I piętro
------
University of Silesia, Faculty of Natural Sciences,
60 Będzińska Street,
41-200 So
Adres WWW https://www.mssd.us.edu.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Program kształcenia

Program kształcenia

Celem kształcenia w MŚSD jest nabycie kompetencji przez absolwentów w stawianiu nowych, innowacyjnych i aplikacyjnych problemów badawczych wraz z opanowaniem nowoczesnego warsztatu naukowego z wykorzystaniem najnowszych metod i technik analitycznych na poziomie światowym. Szkoła doktorska umożliwi absolwentowi opanowanie najnowszej, wyspecjalizowanej wiedzy odnośnie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych wraz z interdyscyplinarnym zrozumieniem funkcjonowania środowiska w kontekście globalnych zmian klimatu. Pozwoli ona na lepsze upowszechnianie wiedzy oraz własnych wyników badań w środowisku akademickim i w społeczeństwie.

Kształcenie w MŚSD jest prowadzone w dyscyplinach: matematyka, nauki biologiczne i nauki o Ziemi i środowisku (w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych) oraz inżynieria materiałowa (w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych).

Opis merytoryczny


Warunki dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego

Do postępowania rekrutacyjnego do MŚSD może być dopuszczona osoba, która w terminie zgodnym z harmonogramem:

  • dokonała rejestracji w naborze poprzez system irk2.us.edu.pl oraz wypełnienie formularza zawierającego odpowiednie oświadczenia i zgody, informacje o dyscyplinie lub dyscyplinach naukowych, nr ORCID;
  • złożyła w systemie irk2.us.edu.pl dokumenty:
    • odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich wraz z suplementem;
    • życiorys 
  • wniosła opłatę rekrutacyjną w wysokości 400 zł.

Warunki i tryb naboru

NNabór prowadzony będzie zgodnie z wymogami Regulaminu przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki wprowadzonym uchwałą Rady Narodowego Centrum Nauki nr 124/2022 z dnia 1 grudnia 2022 r., oraz zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym Podmiocie. Komisja rekrutacyjna (stypendialna) na podstawie przedłożonego wykazu dorobku naukowego oraz przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej ocenia:

1. dorobek naukowy kandydata, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach/czasopismach naukowych (50% oceny końcowej):

    1. 4 pkt - wyróżniający;
    2. 3 pkt - bardzo dobry;
    3. 2 pkt - dobry;
    4. 1 pkt - słaby;
    5. 0 pkt - brak dorobku naukowego.

2. osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych, stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych (20% oceny końcowej):

    • 4 pkt – wybitne (m.in. stypendia, staże w wiodących ośrodkach zagranicznych, prestiżowe nagrody lub wyróżnienia międzynarodowe, warsztaty lub szkolenia w wiodących ośrodkach naukowych, udział w projektach międzynarodowych lub zagranicznych);
    • 3 pkt – znaczące (stypendia, staże w dobrych ośrodkach krajowych i zagranicznych, wyróżnienia lub nagrody ogólnokrajowe, warsztaty lub szkolenia zagraniczne lub ogólnokrajowe, udział w projektach krajowych lub zagranicznych);
    • 2 pkt – Umiarkowane (wyróżnienia lub nagrody lokalne, warsztaty lub szkolenia, udział w projektach uczelnianych);
    • 1 pkt – słabe osiągnięcia;
    • 0 pkt – brak osiągnięć.

3. kompetencje do realizacji określonych zadań w projekcie badawczym (30 % oceny końcowej):

    • 3 pkt – bardzo dobre;
    • 2 pkt –  dobre;
    • 1 pkt – słabe;
    • 0 pkt – brak kompetencji.

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/uchwaly-rady/2022/uchwala124_2022-zal1.pdf

Terminarz rekrutacji

II tura

 

  •            10 października 2024 r. — otwarcie rejestracji w systemie internetowej rejestracji kandydatów (dalej IRK).

  •         3 listopada 2024 r. — zamknięcie rejestracji kandydatów w IRK tj. założenia konta w systemie rekrutacji online IRK, dokonania opłaty rekrutacyjnej (decyduje data złożenia przelewu) i wprowadzenia wymaganych informacji i dokumentów.

  •         4 listopada 2024 r. – przekazanie kandydatom na adresy e-mail podane w systemie IRK powiadomienia o terminie i miejscu rozmów kwalifikacyjnych.

  •         6 listopada 2024 r. — rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

  •         7 listopada 2024 r. — powiadomienie kandydatów o wynikach rekrutacji.

  •         8-13 listopada 2024 r. — przyjmowanie wymaganych dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i wpisywanie na listę doktorantów.

  •         14 listopada 2024 r. – powiadomienie kandydatów z listy rezerwowej o zakwalifikowaniu do przyjęcia.

  •         15-19 listopada 2024 r. – przyjmowanie wymaganych dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia z listy rezerwowej i wpisywanie na listę doktorantów.

  •         20 listopada 2024 r. — termin ogłoszenia wyników postępowania rekrutacyjnego na stronie internetowej MŚSD

I tura

  •            10 września 2024 r. — otwarcie rejestracji w systemie internetowej rejestracji kandydatów (dalej IRK).

  •         30 września 2024 r. — zamknięcie rejestracji kandydatów w IRK tj. założenia konta w systemie rekrutacji online IRK, dokonania opłaty rekrutacyjnej (decyduje data złożenia przelewu) i wprowadzenia wymaganych informacji i dokumentów.

  •         1 października 2024 r. – przekazanie kandydatom na adresy e-mail podane w systemie IRK powiadomienia o terminie i miejscu rozmów kwalifikacyjnych.

  •         3 października 2024 r. — rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

  •         4 października 2024 r. — powiadomienie kandydatów o wynikach rekrutacji.

  •         7-8 października 2024 r. — przyjmowanie wymaganych dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia i wpisywanie na listę doktorantów.

  •         9 października 2024 r. – powiadomienie kandydatów z listy rezerwowej o zakwalifikowaniu do przyjęcia.

  •         10-11 października 2024 r. – przyjmowanie wymaganych dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia z listy rezerwowej i wpisywanie na listę doktorantów.

  •         14 października 2024 r. — termin ogłoszenia wyników postępowania rekrutacyjnego na stronie internetowej MŚSD

Warunki przyznawania stypendium

Wysokość stypendium (do oceny śródokresowej) to 5000 PLN brutto przez pierwsze 24 miesięcy kształcenia w szkole doktorskiej będzie finansowane ze środków na realizację w ramach projektu NCN konkurs OPUS-24 pt. „Lód morski, falowanie i turbulencja – od skali laboratoryjnej do lepszych modeli wielkoskalowych – ICEWAVE” nr 2022/47/B/ST10/01129  i składa się ze stypendium doktoranckiego w rozumieniu Art. 209 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 oraz ze stypendium naukowego.

Wysokość stypendium przez pierwszych 9 (z możliwością przedłużenia do 22) miesięcy po ocenie śródokresowej będzie wynosiło 6500 PLN brutto i będzie finansowane ze środków na realizację projektu NCN konkurs OPUS-24 pt. „Lód morski, falowanie i turbulencja – od skali laboratoryjnej do lepszych modeli wielkoskalowych – ICEWAVE” nr 2022/47/B/ST10/01129 i składa się ze stypendium doktoranckiego w rozumieniu Art. 209 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 oraz ze stypendium naukowego.

W pozostałych 2 do 15 miesiącach kształcenia w szkole doktorskiej doktorant nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie zgodne z art. 209 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.